הצללה מלאכותית- פתרון טבעי

הצללה

ביערות הקרן הקיימת לישראל, בחורשות ובג’ונגלים ניתן ליהנות משיטת ההצללה האיכותית ביותר שקיימת: צל עצים. צל קריר ורחב הנופל על הארץ כתוצאה משכמותיו הרחבות של הטבע המשלח ענפי עצים וצמחייה לצנן את כדור הארץ ולייצר מערכת אקולוגית בזרימה טבעית וקיימות ארוכת שנים. לולא התערב האדם בטבע ונטל לעצמו את החירות לשנות את פני הכדור, כפי הנראה מדובר היה בפתרון הצללה הרבה מעבר למספק. אולם מרגע שעזב האדם את הטבע, לקח את השליטה בכדור וקבע את תנאי הקדמה, על יתרונותיה וחסרונותיה, מחויב הוא גם להשיב לכדור את שניתן לו על ידי הטבע ונגזל ממנו, בין היתר צל איכותי ושמירה על טמפרטורה נאותה על פני הארץ.

על מנת להפחית את הטמפרטורה על פני האטמוספירה ולעצור את ההתחממות הגלובאלית בין יתר הפתרונות המוצעים עומדת הצללה של מתחמים ומשטחים ציבוריים, מרחבי בילוי ואף מבנים פרטיים החשופים לתאורה טבעית. תאורה טבעית במבנים היא אחת מהשיטות החדשניות של הבניה הירוקה אשר יוצרת מבנים חסכוניים באנרגיה מתועשת, נעימים לשהייה ומרהיבים לעין. מבנים אלו נוצרים באמצעות מערכות מעטפת מבנים, פתחי תאורה ומערכות זיגוג מודולאריות, ובחלק מן המקרים זקוקים למוצר משלים: מערכת הצללה שתאפשר שליטה בכמויות האור והחום החודרות למבנה כמו גם בבידוד התרמי שלו.

הצללה מלאכותית ניתנת להתקנה באמצעות שימוש בחומרים טבעיים, חומרים ממוחזרים וחומרים הניתנים למחזור- מה שהופך אותה לפתרון הצללה החובר לעקרונות הבניה הירוקה ותורם תרומה של ממש לשימור ולאיכות הסביבה. החומר המוביל כיום לפתרונות הצללה ויצירת מערכות הצללה לכל מטרה ובכל סדרי הגודל הוא פוליקרבונט: תערובת ייחודית סינטטית של פולימרים בעלי תכונות יוצאות דופן בניהן מעבר טבעי של אור בשליטה של היצרן בכמויות ועוצמות חדירת האור ועד לאיטום מוחלט שלו, חוזק מכני יוצא דופן, גמישות עבודה המאפשרת יצירת לוחות המתאימים להתקנה על גבי כל סוגי הקונסטרוקציות, כיפוף קר, קשת של צבעים ואפקטים אפשריים ליצירת מערכות תאורה טבעית והצללה מתקדמות ומרהיבות, קלות משקל ונוחות שינוע, עבודה והתקנה, עמידות בעומסים ויתרונות נוספים.

לוחות פוליקרבונט משמשים הן ליצירת מערכות תאורה טבעית והן ליצירת מערכות הצללה עבורן כמוצר משלים. השוני נקבע בתכנון הנדסי מוקדם ומתבצע באמצעות שינוי הרכב החומר הפעיל בלוחות, עובי הלוחות ואלמנטים נוספים. למרות שנראה כי מדובר בחומר קשיח לוחות פוליקרבונט מתאימים ואף משמשים ליצירת מערכות הצללה במתחמים ציבוריים רחבי היקפים בניהם אצטדיונים, בריכות שחייה, גני שעשועים, מתחמי בידור ועוד. הלוחות נחתכים בחיתוך לייזר מוקדם במפעלי החברה, בתכנון והתאמה מראש ומותקנים על גבי בסיסי אלומיניום מקובעים מראש בהתקנה מהירה וקלה. ניתן גם לקבוע מערכות הצללה מודולריות משתנות, הניתנות לפירוק והרכבה על פי צורך, פתרון המתאים לרוב לממסדים, עיריות, מועצות אזוריות וכדומה.

בין היתרונות הבולטים של מערכת הצללה מלוחות פוליקרבונט במתחמים פתוחים, ציבוריים ובמבנים סגורים הוא יכולתם של הלוחות לסנן את קרינת UV המסוכנת. הלוחות מצוידים בשכבת הגנה מפני קרינה אולטרה סגולית ומאפשרים שהייה ממושכת תחת קרינת השמש באופן מבוקר, אחראי ובטוח.

מערכות הצללה מלוחות פוליקרבונט, לצד פתרונות רבים אחרים מתחום התאורה הטבעית והבניה הירוקה ניתן להשיג בחברת דנפל. חברת דנפל מובילה את שוק הבניה הירוקה בישראל ובעולם מזה ארבעה עשורים בקירוב, תוך מחקר תמידי ופיתוח חכם של מערכות מלהיבות לניצול מיטבי של אור השמש לטובת תעשיית המבנים בישראל. דנפל עומדת לרשות לקוחותיה הרבים, פרטיים, עסקיים ומוסדיים כאחד באמצעות צוות יועצים מקצועי והכוונה מושלמת לפתרונות תאורה טבעית, הצללה ומערכות ליעילות אנרגטית במבנים.