בניה ירוקה- לא מה שחשבתם

בניה ירוקה

בעוד שלפני שנים אחדות ההתייחסות אל בניה ירוקה הייתה כאל טרנד חולף המושך בעיקר את חסידי איכות הסביבה, יותר ויותר קבלנים ויזמי נדל”ן מבינים כיום כי מדובר בתועלות של ממש לבעלי הנכסים העתידיים ולדיירים, וזאת לצד תרומתם לאקולוגיה ואיכות הסביבה.

בניה ירוקה היא בניה עכשווית וחדשנית הנשענת על עקרונות השימור והניצול. מטרות הבניה הירוקה מתרכזות ביצירת סביבת מגורים אקולוגית המבטיחה בריאות ונוחות מיטבית לצד חיסכון כלכלי, וזאת תוך הימנעות מפגיעה בסביבה ושימוש במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה ככל האפשר.

יש המאמינים כי בניה ירוקה היא פריווילגיה הנתונה בידי בעלי האמצעים אלא שבפועל ההיפך הוא הנכון. בניה ירוקה בעת תהליך הבניה דורשת התייחסות ותכנון המשפיעים על עלויות הבינוי, יחד עם זאת מדובר למעשה בבניה איכותית וחסכונית לטווח הארוך, היוצרת מבנים בעלי יעילות אנרגטית גבוהה ומפחיתה את עלויות התחזוקה שלהם.

בניה ירוקהבין עקרונותיה של בניה ירוקה:

קרקע- בחירה מוקפדת בקרקע על פי ניתוח טופולוגי ואקולוגי במטרה להתמזג עם הסביבה, לא לפגוע בבתי גידול טבעיים ובבעלי חיים ויצירת תשתית בינוי איתנה.

אקלים- התייחסות ובחינה של תנאי האקלים המקומי והתחשבות בהם בעת הבינוי, לרבות ניצול צל עצים וצמחיה מקומית ותכנון כיוון המבנה ביחס לכיוון השמש ועוצמתה.

מחזור- שימוש בחומרי בניה ממוחזרים ובחומרים הניתנים למחזור, במטרה להפחית תהליכי ייצור מזהמים.

בידוד תרמי- יצירת מבנים בעלי בידוד תרמי ברמה גבוהה המספקים טמפרטורת חלל נעימה ומפחיתים את הצורך בשימוש באמצעי קירור או חימום מתועשים המופעלים באמצעות אנרגיות יקרות ומתכלות.

תאורה טבעית- תכנון חדירת האור לבית על ידי מערך של חלונות, פתחי תאורה וסקייליטים, קירות מסך ומעטפת מבנים ויצירת מערכות זיגוג מודולאריות חכמות. תאורה טבעית לצד מערכות הצללה יבטיחו שליטה בכמות האור הטבעי החודר לבית ולעוצמתו ויסייעו הן בחיסכון כלכלי ארוך טווח והן במראה חדשני, מרהיב ומלהיב בזכות משחקי אור וצל ושפע של שמש טבעית החודרת למבנה.

בניה מודולארית- חלק ממערכות בניה ירוקה מתאפשרות בזכות שיטת הבניה הקלה והמודולארית, המרחיקה את תהליכי ההקמה והייצור מאתר הבניה ומקיימת אותם במפעלים סגורים באמצעות ייצור לוחות ייעודיים המותקנים לאחר מכן במקום. שיטה זו מפחיתה באופן מהותי את ייצור הפסולת הסביבתית המאפיינת אתרי בניה בישראל ובעולם, ואף חסכונית לקבלן המבצע החוסך בעלויות פינוי הפסולת הגבוהות.

מים- ניצול ומחזור מאגרי מים לטובת השקיה וניקיון באמצעות מערכות תומכות, הפחתת לחץ המים בברזים במטרה לחסוך במים יקרים.

על מנת להבטיח שימור של כל הללו ועקרונות נוספים המהווים חלק בלתי נפרד מן הבניה הירוקה, נולד במדינת ישראל תו תקן מחמיר אשר נקבע בפיקוח של משרד התקנים הישראלי לצד המשרד לאיכות הסביבה. רק עמידה בתנאי התקן תזהה את המבנה בתואר מבנה ירוק, אולם לא מעט קבלנים ויזמים בתחום הבניה בוחרים לנצל חלק מעקרונותיה של בניה ירוקה, גם כאשר אינם מכוונים לתקן הנכסף.

תאורה טבעית היא בין האלמנטים הבולטים המושכים קבלנים בישראל, בעבור כל סוגי המבנים, לצרכי מגורים, מסחר, תעשייה ועסקים. תאורה טבעית ניתנת לתכנון מקיף כבר בשלב הקמת המבנה, אולם ניתנת גם להתקנה והרחבה בתהליך שדרוג, באופן פשוט למדי ובעלויות משתלמות.

חברת דנפל מובילה את תחום אדריכלות האור בישראל ובעולם מזה כארבעים שנים, ומספקת מערכות תאורה טבעית מרהיבות בעליות יעילות אנרגטית ותכונות מועילות נוספות, בהתאמה לכל סוגי המבנים והצרכים. בדנפל מלווים קבלנים ויזמים בתכנון וביצוע של מערכות אדריכלות אור בניהן מערכות זיגוג מודולאריות, מעטפת מבנים, מערכות הצללה ופתרונות נוספים.