אור יום

Daylighting - תאורה ובריאות

תאורה ובריאות

משמש כתרופה?

מחקרים מראים שלאור יש השפעה גדולה ומשמעותית על הגוף שלנו ועל התפתחות התודעה. לאור יש השפעה על השעון הביולוגי שלנו כיוון שאת רוב תקופת ההתפתחות האבולוציונית שלנו העברנו עם אור השמש.

קולטנים מיוחדים בתוך העיניים שלנו מגיבים לתכנים בצבע כחול במהלך אור היום, רואים את הירידה בכמות האור במהלך היום ומכינים אותנו לפעולת המנוחה. המחזור היומי שלנו מקבל רמזים מזריחת השמש ועד שקיעתה. אור מלאכותי אינו מפיץ את אותם רמזים ואינו מסייע לשמירה על המקצב היומי. התוצאות של כמות אור מלאכותי רבה מידי עלולות להיות דרמטיות – כמות אור דלה מידי עלולה לגרום לדכאון (בחורף), עליה במשקל, תפוקה ירודה ועלולה להגביר את הסיכון לבעיות בריאות אחרות. עקב שלילת הרמזים המסופקים לגוף על ידי אור יום, נצפתה יציאה מסנכרון מהמקצב היומי של שעון הגוף הביולוגי של אסטרונאוטים.

הבנתנו את ההשפעה הביולוגית של אור התפתחה באותו זמן עם השליטה בתאורה ושימוש בנורות לד – טכנולוגיות שאפשרו את כיוונון הצבע ועוצמת האור במהלך היום כדי להתאים למקצב היממה שלנו. פיליפס, אוסרם ופייגרהולט חקרו את התחום ופתחו פתרונות אור דינמיים לבתים, בתי ספר, משרדים, בתי חולים ומטוסים.

העדיפות של יצרני תאורה ומעצבים היא לבצע שינוי. ראשית, הבטיחות והשימושיות הם החשובים ביותר, לאחר מכן אנרגיה והמשכיות. הרמה השניה היא בריאות האדם והתפוקה. מעבר ליעילות האנרגטית, אם ניתן להגביר את תפוקת האנשים, יש בכך פוטנציאל עצום. עם זאת, יש כעת מספר פתרונות מועט שמצליחים לחבר בהצלחה הבנה ברורה של ההשפעה הפסיכולוגית של האור עם אלמנטים כמו אסתטיקה ויעילות.

מעסיקים מעוניינים שעובדיהם יהיו עירניים, ולכן, תאורה בהירה וחזקה היא המפתח. מחקרים מראים שחשיפה לעוצמת אור חזקה משפרת את תחושת העירנות של העובדים ומפחיתה עייפות. מדענים עדיין לא קבעו מהי מידת העוצמה הרצויה כדי ליצור יותר עירנות במקום העבודה.

Lighting and Healthתאורה ובריאות – אסטרטגיות תאורת יום מיטבית.

תאורת יום משתמשת באור יום טבעי כתחליף לתאורה חשמלית. האסטרטגיה הטובה ביותר היא להשתמש באור יום כבסיס לתאורה הסביבתית תוך מתן אפשרויות תאורה נוספות. כדאי גם להאיר את שטח המבנה כך שהנמצאים במבנה לא יהיו חשופים לרמות אור קיצוניות ומסנוורות מידי. לנוחות ושביעות רצון יש חשיבות כיוון שהם תואמים באופן חיובי את ביצועי העובד והצוות.

גורמים לעיצוב אור יום מוצלח הם שליטה ברמת הסינוור ובעומס החום. ניתן להשיג את האיזון הנכון על ידי שימוש פעיל באסטרטגיות לבקרת תאורת יום כגון הצללה אוטומטית, ואסטרטגיות פאסיביות כגון שימוש ברפרפות. טכנולוגיות אלו ממתנות את התנועה הדינאמית של אור השמש ומאפשרות חדירת אור יום למרחב.

דנפל – אדריכלות אור

כאשר מדובר באדריכלות אור , מציאת האיזון הוא המפתח. התוצאה של עודף אור היא סינוור ועומס חום. מבנים המתוכננים היטב, מציעים אור יום טבעי ככל האפשר בעוד הם מאפשרים שמירה על סביבת עבודה נוחה. דנפל משתמשת בחומרים בעלי גמישות מעולה, שקיפות, ובעלי מאפיינים של איכות טונאלית (המתרגמת: אולי קשור להעברת קול?) ובידוד. מערכות דנפל מבטיחות איזון בנוחות החום תוך שימוש בשקיפות חלקית המבטיחה נוחות בחדירת אור.

דנפל מספקת את הכלים המתאימים לתכנון של פתחי תאורה יעילים ביותר – על ידי שילוב מוצרים מתאימים, אשר מנצלים את רמת האנרגיה המיטבית של המשאבים – בכל מקום בעולם ובכל זמן של היום.

על ידי שימוש בתוכנה מתקדמת, דנפל מספקת הדמיה של תאורה ואנרגיה סולארית. הצעת פתרונות באמצעות הדמיה הן ייחודיות של דנפל – זהו שיקוף של 30 שנות מורשת כמומחים לאדריכלות חדשנית של תאורת יום.